Egészség és táplálkozás

Lelki kiegyensúlyozottságunk és szellemi teljesítőképességünk összefügg nemcsak egymással, hanem testünk állapotával is. A test, a szellem és a lélek hármasságának harmóniája határozza meg közérzetünket.

virág

Szakértőnk dr.Tóth Piroska holisztikus orvos, reumatológus és belgyógyász. Akupunktúrával és moxa terápiával foglalkozott. A gyógyításban a nyugati gyógyászat eredményei mellett a keleti egészségmegőrző módszereket is alkalmazza; így a homeopátiát, természetes vitaminokat és táplálékkiegészítőket, valamint a mozgást és a jógát.

Népszerűség: 64% [?]

Kérdések, hozzászólások

  1. Bogi hozzászólása:

    Sziasztok! Már máshol is találkoztam a holisztikus gyógyászattal, de nem tudom, mit jelent pontosan. Le tudnátok írni röviden?

    köszi, Bogi

  2. Tücsi hozzászólása:

    Üdv!
    Edzeni járok, és javasoltak táplálékkiegészítőket az edzőteremben. Mi a véleményed erről? Egészséges ez?

    Tücsi

  3. Dr. Tóth Piroska hozzászólása:

    Válasz Boginak!

    A holisztika egy görög szó. Holos egészet jelent. Holisztikus orvos az, aki a test, szellem, lélek együtteseként kezeli pácienseit, s bennük nem csak az anyagot látja, s annak fizikai jeleit (Mi alapvetően lelkek vagyunk, ami nem mulandó, nem született, s nem hal meg). Úgy kezeli az embert, mint az őt körülvevő természet részét.

  4. Dr. Tóth Piroska hozzászólása:

    Válasz Tücsinek!

    Erre így nehéz válaszolni, mivel nem tudom, hogy ez az edzőtermi sport mire irányul, hány órát vesz igénybe, mennyire terheli meg a szervezetét.
    Mivel ilyenkor bőségesen izzadunk, s evvel az elektrolitok is távoznak szervezetünkből utána feltétlenül ajánlott jó minőségű szénsavmentes ásványvíz fogyasztása.

  5. Tücsi hozzászólása:

    Szia!

    Aerobicra járok heti háromszor 1 órát, és néha súlyzózom is. Azt mondták, hogy ahhoz, hogy az izmaim fejlődjenek, érdemes bizonyos táplálékkiegészítőket szedni.

    Tücsi

  6. Dr. Tóth Piroska hozzászólása:

    Kedves Tücsi!
    Igen, valojában izomtömeg növekedésre több mindent szoktak adni,.
    általában fehérje készitményeket.Ezek igen különbőző minőségüek és hosszantartó alkalmazásuk nem ajánlatos
    Mivel én sem sportorvos, sem személyi edző nem vagyok., konkrétan nem tudom megirni melyik cég melyik készitményét szedje, hogy csak a kivánt célt érje el.
    javasolnám kérdezzem meg egy ilyen irányú szakembert.

  7. Marcsi hozzászólása:

    Tisztelt doktornő!

    Van valamilyen magánrendelés, ahol személyesen el lehet érni?

  8. Dr. Tóth Piroska hozzászólása:

    Kedves Marcsi!

    Nyugdíjas vagyok.Ezen a fórumon lehet megkeresni, s kérdéseket
    feltenni.
    Üdvözlettel:
    Dr.Tóth Piroska

  9. Lala hozzászólása:

    A minap egy könyvesboltban megakadt a szemem egy könyvön: Rüdiger Dahlke, A betegség, mint szimbólum. Röviden összefoglalva arról szól, hogy minden betegség mögött valamilyen pszichológiai „rendellenességet” kell keresnünk.

    Kicsit rákerestem a neten is és hát sok mindent találtam. Pl. egy cikket A betegség, mint metafora címmel – itt az író már társadalmi távlatokba helyezi a betegséget Megnézhetitek: http://kagylokurt.hu/index.php?modul=menu&id=277 Boginak ajánlom, hogy nézze meg, mert ez aztán igazán holisztikus szemlélet! :-D

    Sokszor felmerül, hogy a betegség csak a test kísérlete a harmónia visszaállítására. Kicsit nehezen tudom ezt elképzelni. A lábgomba is ilyen kísérlet?

    Jut eszembe: gomba. A fent említett könyvben pl. a bőrbetegségek kapcsán általában valamilyen elfojtást emleget a szerző, amely különböző bőrproblémák képében igyekszik a felszínre törni. Még ad tanácsokat is, hogyan lehet ezeket megszüntetni: pl. őszintébben élni. Könnyű mondani! Ha valaki zárkózottabb, vagy titkokat őriz, akkor máris megtámadják a bőrbetegségek… :-(

    Tényleg! A XIX. században nagy kultusza volt az arc megfigyelésének. A Bronté nővérek könyveiben pl. rengetegszer hosszú leírásokat lehet olvasni egy-egy szereplő arcvonásairól, amiből messzemenő következtetéseket vonnak le a személyiségére és a jellemére vonatkozóan.

    Teszem azt, ha valakinek mondjuk ekcémás a keze, akkor mindjárt azt mutatja számunkra, hogy sötét titkokat őriz vagy olyan dolgokat fojt el magában, amiről jobb, ha nem is tudunk?

    Olvastam arról is, hogy a gondolatok, vágyak zavarából következnek a test funkcionális zavarai. Mégis hogyan kell ezt elképzelni? Valaki fösvény és kapzsi, akkor lefogy és állandóan viszketni fog a teste? S ha már rájövünk, hogy fösvények és kapzsik vagyunk, akkor megszűnik a betegség? Elég, ha csak szembesülünk a hibáinkkal? Miért van az, hogy valahogy azt gondolom, hogy nem egészen. És persze tele a világ fösvény és kapzsi emberekkel és valahogy nem tűnnek túl betegnek…

    És mit árul el az, ha valaki mondjuk gerincferdüléssel születik? Az ellen nem tud tenni, akármilyen kiegyensúlyozott és harmonikus is a lelke. Érdemes ezeket a dolgokat ennyire komolyan venni? Nem lehet, hogy egy a nátha az egyszerűen tényleg csak valami vírus és kész?

  10. dr. Nagy Mária hozzászólása:

    Kedves Piroska! Olvastam a tanácsadásaidat itt a honlapon, és eddig is ismertem holisztikus hozzáállásodat az élethez! Ugye, még a Kagylókürt honlapján is fenn vagy tanácsadóként? Tudod, én egy fiataloknak szóló honlapon válaszolgatok, de egészen más szakmában mint Te (pszichológia) …, így az izmokkal kapcsolatos kérdésekben Hozzád irányítottam az érdeklődőket. Ugye nem gond? Munkádhoz további sok sikert kívánok. Mária

  11. a szerk. hozzászólása:

    Kedves Mária!

    Mivel a 108 egy egyetemi folyóirat, talán az idelágotató egyetemistáknak, általában a fiataloknak, de mindenkinek hasznos lehet az a honlap, ahol Ön válaszol a fiatalok kérdéseire. Örömmel vennénk, ha innen is elérhető lenne ez a lehetőség. Ha Ön is így gondolja, akkor kérem küldje el nekünk a linket.

    Köszönjük!

  12. dr. Nagy Mária hozzászólása:

    Tisztelt Szerkesztőség!

    A Donna Light-on vállaltam el ezt a szakértői állást, amiről írtam, még nincs egy hónapja. Ide úgy tudom csak 18 éven aluliak kapnak belépési engedélyt. Mindenesetre meg fogom érdeklődni Önöknek a főszerkesztőnőtől, hogy hogy is áll a helyzet… Köszönöm szépen megtisztelő bizalmukat. Dr. Tóth Piroskát a Kagylókürt folyóírat kapcsán ismertem meg, nagy tisztelője vagyok szaktudásának, emberségének! (Itt is jelent meg cikkem a női archetípusokról)
    Mivel a Szívtárs konfliktuskezelő magazinnál is főmunkatárs vagyok
    / Mária dr.nő üzenetei rovat/ , ezért most egyelőre ezt a linket tudom szíves figyelmükbe ajánlani. http://www.pkm.hu/
    Még egyszer szeretném megköszönni szíves érdeklődésüket, ami igen megtisztelő számomra. Tisztelettel:

    dr. Nagy Mária Magdolna

  13. Dr. Tóth Piroska hozzászólása:

    Lalának!
    A betegségek keletkezéséről,kezeléséről igen sok elmélet létezik.
    A Ayurvéda/ az egészség tudománya/ pl. a következő okokat tárja fel:karmikus,mentális,érzelmi,éteri,fizikai. Általában az okok felülről lefleé való hatása intenzivebb, s a karmikus nehezebben kezelhető, mint a fizikális, de az alulról felfelé való hatásssal is számolnunk kell.Itt természetesen a szemlélet más, mint az ortodox orvostudománynál, ez a tudomány lélekközpontú.
    A hagyományos orvoslás is beszél neuroendokrin /idegrendszer-belesőelválasztású mirigy/ kapcsolatról, s a betegségekben való fontos szerepjátszásról.
    Rüdiger Dahlke,Thorwald Dethlefsen szerzőpáros sokat tett azért, hogy felismerjük hogy a betegség és a tünet két különböző dolog, s sohsem a tüneteket hanem az egész embert kell kezelni.
    A bőrtünetek valaminek a mutatói, a látható mögötti láthatatlannak, amit a gyógyulás/gyógyítás/ folyamán fel kell tárni meg kell ismerni /emelett még természetesen lehet lokális kezelést is alkalmazni/ mert ha nem tesszük azt akkor a probléma vissza-visszatér. Dr.Tóth Piroska

  14. R.M.D. hozzászólása:

    Kedves Doktornő!
    A kis bevezetőben láttam, hogy jógával is foglalkozik. Ezzel kapcsolatban lenne egy kérdésem. A barátaimmal közösen részt vettünk nyáron egy jóga táborban. Az oktató nagyon lelkes, igazi “fitt” ember volt, nagyon megragadott a személyisége. Hazatértem a táborból és gondoltam, hogy alkalmazom, amit ott tanultam. Minden nap csináltam néhány légzőgyakorlatot. Először kedvező hatásokat tapasztaltam, kevésbé voltam fáradt, több volt az energiám. Azután azonban inkább a kellemetlenségek jöttek elő: fejfájás, bódultság, általános fáradság. Lehet, hogy nem jól csinálom a gyakorlatokat? Elképzelhető, hogy még árthat is a szervezetemnek? Tudna adni néhány tanácsot milyen légzőgyakorlatokat és hogyan végezzek?

  15. Dr. Tóth Piroska hozzászólása:

    Abban az esetben, ha a közös jógagyakorlatok folyamán igen jó közérzete volt, minden gyakorltot megfelelően végzett. Itthon valamit változtatott.Lehet, hogy csupán a légkör nem volt megfelelő.Agya tele volt a napi feladatokkal, nem csinálta a pranajámát, vaqy az ászanákat kellő koncentrációval, de lehet, hogy mást változtatott./egyébként fejfájás akkor jön létre, ha túllélegezzük magunkat,igy pl.egyes pranajáma gyakorlatokat mint az uddzsájit csak oktató jelenlétében szabad megtanulni/
    Lehet, hogy nem megfelelően szellőztetett szobában, teli gyomorral kezdett a gyakorlatoknak.Gondolja át.
    Megfigyeltem még valamit. Egy jó koncentráló, majd ellazuló a gyakorlatoknak teljesen átadó csoportban az energiák oly mértékig összegződnek, hogy oly fokban jól érzik magukat az emberek, hogy azt az érzést nem tudják otthon egyedűl elérni.
    Dr.Tóth Piroska

  16. a szerk. hozzászólása:

    Programajánló!

    Csak így közbevetve, mindenkinek, akit érdekel a pszichoszomatika és a betegségek valódi okai, nem csak a testi tünetek.

    Pécsett, az Irgalmasok utcája 22-es szám alatt (Excellent Café) október 26-án, vasárnap 17 órai kezdettel, Wolf Judit pszichoterapeuta és Péceliné Hoffman Erzsébet (egy cikke olvasható a honlapon is: Emberi (h)arcaink címmel a pszichológia rovatban) beszélgetnek a betegségek lelki okairól, illetve a pszichoszomatika keleti és nyugati gyakorlatáról.

    A téma ígéretes, izgalmas beszélgetés várható – egy bögre gőzölgő tea mellett. :-D

  17. R. M. D. hozzászólása:

    Az a baj, hogy a munkám nem engedi, hogy rendszeresen járjak egy jóga csoportba. Elég sok stresszel is jár, ezért gondoltam, ha legalább a légzőgyakorlatokat végzem, akkor az elég lesz. Egyáltalán nincs lehetőségem ászanákat gyakorolni.
    Kezdek kételkedni abban, hogy a jóga gyakorolható-e itt nálunk, ebben a kapitalista világban. Egyszerűen egész nap lótok futok az ügyfeleimhez, este meg hulla vagyok. Már nincs elképzelésem, hogyan szerezhetnék egy kis energiát, amit a családomnak adhatok. Nem csak az ügyfeleimnek. Az ember egészsége is rámegy. Hol a kiút ebből a mókuskerékből?

  18. Dr. Tóth Piroska hozzászólása:

    Nem értem világosan azt a mondatát:Elég sok stresszel jár… Gondolom az élete, s nem egy jógacsoportba való járás.
    Komoly, s nehéz dolgokat vet fel.
    Mindenkinek van egyéni élete, s saját döntése afelől, hogy mit csinál, mi fontos Neki, hogyan ossza be idejét.
    Kétségkivűl a napi gyakorlatban belekerülhetünk egy mókuskerékbe, de addig kell kiszállni–/Vagy ha nem is teljesen kiszállni, de megkeresni azokat a lehetőségeket, amelyek számunkra többlet energiát, boldogságot adnak,/— mig el nem érnek Bennüket a bajok legtöbbször testi betegség formájában. Ekkor, ha akarjuk,ha nem ki kell lépni. Az okos ember ennek eléje megy gondozza lelkét, testét.
    Meg lehet tanulni oly technikákat, amelyek buszon ,autovezetés közben végezhetők, melyek nyugtatják a pihentetik a fáradt szervezetet.Természetes ezek elsajátítása is időt vesz igénybe, de ez többszörösen megtérül.Este elalvás előtt el lehet végezni a váltott orrjukú légzést /gondolom ismerős/amely megnyugtatja a szervezetet, s átvezeti az alvásba, a pihenésbe.A reggel így frissebb, energiadúsabb, mivel az alvás mélyebb volt.
    Gondolja át, s hamarosan kezdjen el valamit,amivel jobban érzi majd magát, s ha Ön jobban érzi magát többet tud adni családjának, ügyfeleinek.

  19. R. M. D. hozzászólása:

    Kedves Doktornő!

    Most, hogy visszaolvastam a hozzászólásomat, tényleg nem fogalmaztam egyértelműen. Tényleg a munkámra gondoltam, és nem a jógára.
    Azt hiszem, hogy az is érdekes kérdés, hogy mennyire van döntési lehetőségünk. Nyilván egyszer hozunk egy döntést, mondjuk a családot vagy a karrierünket illetően és onnantól kezdve nincs kiszállás. Egyszer elkezdtük, és nem lehet abbahagyni. Főleg, ha már többen is függnek tőlünk. De talán ez más téma.
    Vissza a jógához.
    Köszönöm a tippet. Este kipróbálom a váltott orrlyukú légzést. Ezzel kapcsolatban olvastam olyat, hogy nem mindegy, hogy melyik orrlyukon kezdi az ember a lélegzést. Mi a különbség a kettő között? Más a hatása?
    Tudna még ötleteket adni, hogy pl. autóvezetés vagy tévézés közben milyen gyakorlatokat lehet végezni?

  20. Lala hozzászólása:

    Azért néha erre tévedek.
    Köszi a tippet a pszichoszomatikáról. Bár elmenni biztos nem tudok, de továbbra is kérdés: mi az, hogy lelkibeteg? lelkibetegség? Tudja valaki a választ…?

  21. Dr.Tóth Piroska hozzászólása:

    A légzőgyakorlatoknál pránát/azért pranajama/ isteni, kozmikus energiát viszünk testünkbe. a fizikális légcserén kivűl. Érdemes lágzéskor ezt tudatosítani: Egész testemet átélve lélegzem be.
    A váltott orrlyuku légzésnél mindig baloldalon/női, negatív erő/ kell kezdeni, halkan,zajtalanul majd a bal orrlyukat befogva a jobboldalon /férfi, pozitív energia/ folytatjuk.Minden erőltetett légzés káros.Igen a kétoldaliságnak, s a sorrendnek szerepe van, ezt most hosszú lenne itt tárgyalni./l.hatha jógával foglalkozó könyvek/
    Az Agykontroll tanfolyamokon elsajátitható olyan lazító-pár perces gyakorlat–amely inkább buszon, autóban esetleg hosszú dugóban/amikor nem kell a vezetésre figyelni/végezhető. Nagyon hatásos lazítás az autogén tréning is./ s evvel természetesen energiát is nyerünk/TV. nézés közben maximum mudrákat végezhetünk/egy igzalmas krimi közben ugy sem tudunk lazitó, vagy légzőgyakorlatokat végezni/ de ahelyett igen.
    Ajánlás: A Kagylókürt folyóirat-ban pédányonként egy-egy jógagyakorlat tanulmányozható.A szabad akaratról két cikket ajánlanék/szintén Kagylókürt. /29.szám Howard Beckman és 37-es szám Rácz Géza kifejtése eben a témában.

  22. a szerk. hozzászólása:

    Szia Lala!

    Én viszont hivatalból voltam ott a múlt vasárnapi DispuTea előadáson. Sok minden elhangzott betegségről, egészségről, lélekről és testről, de ami engem igazán megragadott az egyszerűen csak az alvásról szólt.

    Egyszerűen csak alvás.

    Miért baj, ha nem alszunk eleget. Ingerültek leszünk? fáradtak? kisebb a teljesítményünk? Igen, ez mind igaz. DE ami a legfontosabb: az érzelmi életünk elsivatagosodik. Pl. a kamaszok – akik, mint tudjuk sokat buliznak éjszakánként – nagyon kevés megértést mutatnak a szüleik iránt.

    Azért ezen mélyen elgondolkodtam. Főleg, hogy szoktam éjszakázni (itt a 108 mellett :-D ). Az ember kevesebbet alszik, csak “nyüzsög” egész nap – s ez úgy nézem R. M. D.-re is igaz -, mondjuk fáradhatatlanul, s közben szépen elszaladtak mellette a dolgok. Semmit nem tudott megélni mélységeiben, mert nincs öt perce, hogy levegőt vegyen,
    hogy mosolyogjon,
    hogy elgondolkozzon azon, mit érez,
    hogy válogatott téglákból légvárat építsen,
    hogy belefeledkezzen egy szempárba,
    hogy megkeresse, hol tart a legutóbb olvasott könyvében,
    hogy felhívja egy barátját,
    hogy írjon néhány sort … akár ide is ;-)

  23. idd hozzászólása:

    Kedves Doktornő!

    Sok 108 olvasóhoz hasonlóan én is egyetemista vagyok. Már nem az első vizsgaidőszakomon vagyok túl, de most már olyannyira kimerülök, hogy komolyan fontolgatom, hogy egyáltalán nekem való-e ez az egész.

    Úgy érzem, hogy teljesen “kiégett” az agyam. Állítólag az agyunknak csak tizenvalahány százalékát használjuk (azt hiszem, Einstein húszat használt, aztán máris zseni lett belőle). Van rá valami emberbarát módszer, hogy jobb és kitartóbb működésre bírjam az agyamat?
    (És itt nem az alvásra gondolok.)
    Mi az, amit én is megtehetek, ha nem akarok valami méregdrága gyógyszert szedni? Valami természetközeli megoldást keresek.

    Várom válaszát!

  24. Dr.Tóth Piroska hozzászólása:

    Kedves Egyetemista!
    A vizsgák igen nagy megterhelést jelentenek, ezért ezt követően pihenni kell/akár alvással is/.Olyan tevékenységeket kell végeznünk a merőben különbözik a felékészülési időszaktól.Tehát ülés helyett mozgás /séta, futás, úszás stb./Racionális gondolkodás helyett-amit a vizsga feltétlenül megkiván- intuitív cselekedetek.Jó vizsgaidőszak után találkozni ,szórakozni barátainkkal-ez is merőben más tevékenység. Ha ezek utánsem érezzük magunkat “másnak” kipinetebbnek akkor ajánlatos a következő tanulási időszak előtt agysejteinket is táplálni pl. olyan anyagal ,mely sejtjeink szerves alkotórésze./Ilyen a lecithin/

  25. Eszter hozzászólása:

    Kedves Doktornő!

    Kezembe került Kurt Tepperwein Egészségesen egy életen át c. könyve, amiből főleg a legfontosabb szervek és tünetek szellemi megfeleléseit taglaló rész keltette fel az érdeklődésemet.

    Sok olyan dolgot találtam benne, ami már ismerősen csengett (pl. a térd és az alázat), a rendszeresen visszatérő problémáim (allergia, candida, gyomorégés, reflux) boncolgatása pedig rávilágított néhány fontos kulcsfogalomra.

    Ezek részletezése nyilván meghaladja egy ilyen fórum kereteit, ezért abban szeretném kérni a tanácsát, hogy hova, kihez forduljak ilyen jellegű kérdéseimmel vagy csak valódi elhatározás, akarat és kitartás kérdése lenne, hogy (akár a könyv gondolatmenetét követve) magamat is meg tudjam gyógyítani.

    (Háttérként annyit, hogy évek óta rendszeresen jógázom, tavaly elkezdtem egyéni (belső gyermek) terápiára ill. önismereti csoportba járni, korábban pedig belekóskoltam 1-2 alternatív gyógymódba, több-kevesebb eredménnyel…)

    Előre is köszönöm a segítségét.

  26. Dr.Tóth Piroska hozzászólása:

    Kedves Eszter!
    Ha ennyi mindent csinál, s tud csinálni, akkor -szerintem- a könyv menetét követve egyénileg is tud eredményt elérni.
    Fizikailag a candidánál és a refluxnál is szükséges egy kitartó lugos diéta, de mindent a testi és a lelki közegben kell kezelni.Ehhez az utasításokat megkapja a könyvből.
    Üdvözlettel:
    Dr.Tóth Piroska

  27. idd hozzászólása:

    Egy ismerősöm kineziológus segítségével győzte le a candidát. Egy ideig hihetetlenül szigorú diétát folytatott. Szinte kenyeret sem evett, mert puffasztotta – mondjuk szerintem amennyi adalékanyag van a kenyérben, candida nélkül is puffaszt -, csak búzafűlén élt. Mégsem hozott eredményt a diéta. Aztán a kineziológus segített.

    Mikor kérdezgettem csak annyit tudott mondani, hogy rájött, hogy megfeleléskényszer nyilvánult meg benne ilyen tünetekben… Le lehet győzni a candidát pszichésen?

    Egyébként honnan tudjuk meg, hogy candidánk van? Túl nagy a hasunk?

Hozzászólás küldése